Jdi na obsah Jdi na menu
 


Další podezřelé zápasy dusí český fotbal

4. 6. 2009

Pokud jste v pondělí viděli debatu na ČT 4 (Sečteno a podtrženo) ve které se bilancoval uplynulý ročník první ligy, mohli jste z úst Oty Černého a několika představitelů klubů a médií zaslechnout pochvalnou řeč na čistotu letošního ročníku naší nejvyšší soutěže. A co nižší soutěže ? MF Dnes uvedla několik případů, kdy lze o čistotě nižších lig pochybovat. A ruku na srdce - to pro většinu z nás skutečně není žádná novinka. Bohužel...

( Převzato z  www.fotbal.idnes.cz )

Běží několik posledních minut zápasu Kralupy nad Vltavou – TJ Nová Ves ve 3. třídě fotbalového okresu Mělník. Domácí vedou 4:2, navíc hosté dohrávají bez vyloučeného obránce. Přesto nakonec vyhrají 5:4, vítězný gól střílí z penalty v nastaveném čase.
 
Diváci skandovali "peníze, peníze" a podle Mělnického deníku zaházeli hrací plochu vším, co bylo po ruce.
 
Smějete se? Pláčete? Nad tím, co se děje v amatérském fotbale, lze dělat obojí. Utkání z Kralup z uplynulého víkendu je jen příkladem kupy podezřelých duelů, jež se v nižších soutěžích týden co týden odehrávají.
 
Avšak pozor, jde pouze o podezřelé zápasy: nelze o nich v žádném případě říct, že byly zkorumpované, protože pro to neexistuje důkaz.
 

I kralupský trenér Vítězslav Žák, jemuž zní (vhodně k tématu) z mobilu místo vyzvánění hláška "Ivánku, kamaráde", jakékoliv nařčení z prodaného zápasu vehementně odmítá: "Nesmysl, nevěřte všemu, co se šušká. Neměli jsme důvod nic prodávat."

Že ne? Kdyby Nová Ves v Kralupech, jež už letos o nic nehrají, prohrála, měla by na čele tabulky náskok pouze bod, a ne čtyři.

"O údajném podplácení jsem se dozvěděl tři dny dopředu. Mělo dojít k dohodě mezi hráči, že Kralupy zápas vypustí a na oplátku bude jejich rozlučka po sezoně hrazena hráči z Nové Vsi," poslal do redakce e-mail jeden z čtenářů.

Špína až po Hanspaulku

Pisatel byl jedním z desítek lidí, kteří zareagovali na výzvu MF DNES, aby dali vědět o podivných utkáních: do redakce přišlo zhruba 50 dopisů, některé podepsané, jiné anonymní.

Probírat se těmi dopisy bylo smutné čtení. Jejich množství však svědčí o dvou věcech.

První je pozitivní: spoustě fanoušků není stav amatérského fotbalu lhostejný a doufají – jak i psali – že se s tím dá něco dělat.

Druhá věc je negativní: z výpovědí plyne, že kredit fotbalu, jenž se má na této úrovni hrát čistě pro radost, je hluboko pod nulou.

Rozsah zvláštních zápasů, o nichž do redakce "přilétly" informace, je široký, konkrétně od divizí až po Hanspaulku čili pražskou soutěž v malé kopané.

A co je možná nejhorší, špína se podle upozornění týká i mládežnických soutěží. Některé tipy byly velmi konkrétní a mluvily i o vysoce postavených lidech v českém fotbale. Jejich praktiky hodlá MF DNES dále sledovat.

Zajímavé jsou mnohé citace od těch, kteří se ozvali. Dají se z nich celkem věrně odvodit současné poměry, byť pro ty, co se v amatérském fotbale pohybují, to jistě není překvapení.

V divizi, tam jsou vraždy

Tady jsou pro ilustraci tři úryvky z obdržených e-mailů: "Včera ráno jsem potkal kluka, kterého jsem kdysi trénoval. Hlásil, že začal kariéru jako rozhodčí a že jde do kraje. Radil jsem mu, ať ze sebe hned na začátku nezačne dělat blbce kvůli pár korunám. Odvětil, že to nejde, protože by se do kraje nikdy nedostal. Ach jo."

"Největší zlo bych viděl v rozhodčích. Jak si z toho udělali živnost. Jak si vynucují úplatky. V B-třídě, kde o nic nejde, se dá aspoň pět tisíc za tři body a všichni jsou spokojeni.

Když se o něco hraje, tak je to víc. Je to chobotnice. Běžte se podívat na divize, tam jsou teprve vraždy. Na zápas zahrádkářské ligy zkrátka nepřijdou Mirkové Dušínové a ti ostatní to za sud nebo za deset litrů nějak ušmudlají, ti s hroší kůží si pro jistotu dají vlastní gól."

"Co se kolikrát děje již v mladších žácích! Etická stránka výchovy mládeže zde dostává pěkně na pr..."

A případ z Kralup, jímž tento text začíná? "I já jsem něco zaslechl," přiznává šéf klubu Vladimír Matějček. "Ve čtvrtek máme sezení a tam se budu ptát, jak to bylo."

Podivné výsledky - příklady z poslední doby :


Velim – Hradec Králové B 2:0 (divize C, 10. května)
V úvodní čtvrthodině se kopaly proti hostům tři penalty, dvě z nich Velim proměnila. "Fotbal dělám už několik let a tohle jsem skutečně ještě nezažil. První dvě penalty, to byl naprostý výsměch. Třetí už se dala pískat. Jenže rozhodčí nadále nepustil hosty k ničemu, nešlo jen o penalty," psal přítomný divák na serveru Kolínského deníku.


Velké Karlovice – Brumov 4:3 (divize E, 26. dubna)
V poslední čtvrthodině domácí otočili z 2:3 na 4:3. Vítězný gól dali v 87. minutě z penalty, po jejímž nařízení nastalo dle očitého svědka v hledišti "všeobecné veselí"...


FK Loučeň – FK Tuchoraz 1:3 (I. středočeská B třída, 16. května) Hosté šli do vedení z podle všeho vymyšlené penalty, za půlhodiny přišla Loučeň o dva vyloučené. Přestože sudí údajně obdržel po zápase dva údery od rozezlených fanoušků, do zápisu o utkání to nenapsal. "Asi si nechtěl dělat problémy na svazu s vysvětlováním," míní svědek MF DNES.

 

Filip Savier MF DNES

( Převzato z  www.fotbal.idnes.cz )
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

bohužel

Mac,5. 6. 2009 8:29

Bohužel - děje se to vážně všude... :(

to je hnus

pepe,4. 6. 2009 17:25

to je hnus velebnosti. a nejhorší že se to děje i tady i nás posraný rozhodčí