Jdi na obsah Jdi na menu
 


29.10.2006

11.kolo III.tř sk. B

Velíš A - Struhařov B 4:5 (2:1)

Zápas jako na houpačce s "novým" brankářem

Stejně jako minulý týden,zápas se nezačal pro naše mužstvo vyvíjet dobře už před výkopem.Naší brankářskou jedničku M.Štiku totiž trápily žaludeční potíže a nemohl nastoupit,brankář béčka M.Ježek musel odjet do Prahy.Do klece se tedy musel postavit někdo z hráčů z pole.Byl to hrající trenér J.Buchal,kdo nakonec tuto roli přijal a i přesto,že míč lovil ze sítě pětkrát,nezklamal.Utkání od začátku nepřipomínalo divadlo,ve které se ve druhé polovině proměnilo.Naše mužstvo začalo lépe,v 5.minutě se podařila pěkná kombinace - F.Vlasák dostal do křídelního prostoru pěknou přihrávku,na hranici velkého vápna našel v dobré pozici M.Spurného.Ten ale zareagoval na  výkřik spoluhráče a míč bohužel pustil,takže pro obránce nebyl problém ho odkopnout.Hosté hráli jednoduše,vzadu nic nevymýšleli a posílali dlouhé pasy na rychlé útočníky.První branku ale vstřelili ve 20.minutě po naší zbytečné ztrátě na půlící čáře - jejich útočník dostal rychlou přihrávku a z úhlu J.Buchala přehodil - 0:1.Pak se ještě na našeho "nového" brankáře řítil sám hostující hráč,ale střílel jen do tyče,od které se míč odrazil k našemu golmanovi.Na tuto neproměmněnou šanci jsme odpověděli ve 30.minutě - M.Řezníček zatáhl balón po pravé straně,posunul na M.Spurného,který míč vedl po brankové čáře směrem do vápna a pak skvěle našel zpětnou přihrávkou F.Vlasáka, jenž z hranice pokutového kopu vyrovnal na 1:1!Za pár minut bylo ještě veseleji - ve 35.minutě se do míče opřel dobře hrající M.Spurný a prudká střela napálila břevno!Míč se ale odrazil zpět do hry před branku, tam ho převzal O.Štika a prudkou přízemní střelou poslal naše mužstvo do vedení - 2:1!Pak se začali předvádět někteří hráči Struhařova - nesmyslně provokovali všechny kolem,hlavně diváky,kteří jim to ale náležitě vraceli.Hned na začátku druhého poločasu se hostům povedla rychlá kombinace a v 50.minutě bylo opět vyrovnáno - 2:2.Jenže za pět minut se na druhé straně po závaru před brankou trochu šťastně prosadil F.Vlasák - 3:2!V 65.minutě upřel rozhodčí jasnou penaltu našemu týmu,když obránce hostí zahrál evidentně rukou!Pak se opět začali předvádět někteří provokatéři.Rozhodčí přehlédl zákrok na červenou kartu od jednoho z útočníků hostí,který oplácel.Ironií osudu je,že to byl právě tento hráč,který v 75.minutě poslal do sóla svého spoluhráče,který nedal J.Buchalovi šanci - 3:3.Naše hra v tuto chvíli nebyla dobrá,nedařila se kombinace a jednoduché přihrávky.Toho pak využili hosté,když v 80.minutě využili našeho nedůrazu a pokrývání hráčů a z prakticky stejné situace zvýšili na 3:4!Za několik minut pronikal do vápna hostí M.Řezníček,dostal se do souboje,upadl a rozhodčí pískal možná trochu přísnou penaltu (spíše šlo o kompenzaci za dříve neodpískanou ruku...).K penaltě se nikomu z našich hráčů moc nechtělo.Tíhu okamžiku na sebe ale nakonec vzal F.Vlasák a levačkou k tyči se nemýlil - 4:4!Remíza by možná byla nakonec spravedlivá,jenže - v 88.minutě se podařila hostů opět totožná akce,jaká předcházela jejich dvěma předchozím brankám.Sklepnutí míče jednoho útočníka na druhého hráče,který opět postupoval sám na brankáře a zakončil prudkou střelou - 4:5.Hosté se pak dobré tři minuty radovali u rohového praporku,s klidným dohledem rozhodčího.Ten v poklidu sledoval i jejich neustálé zdržování,zakopávání míčů,které prováděl hostující kapitán (shodou okolností také rozhodčí...) a naše mužstvo už se vlastně vůbec do hry nedostalo.

Rozhodčí: Novosád

Branky: 30.,55. a 82.z pen. F.Vlasák, 35. O.Štika

Sestava: J.Buchal - M.Kocourek , L.Prokop, J.Spurný , T.Janáček# - T. Baťka, J.Adámek,O.Štika,F.Vlasák -  M.Řezníček, M.Spurný

Střídání: -

 


28.10.2006

9.kolo IV.tř. sk. B

Velíš B - Louňovice B 1:1 (0:1)

Derby jednoznačně ovládl rozhodčí...


V derby bylo od začátku lepší naše mužstvo,dostávalo se na dostřel hostujícího brankáře,ale žádnou vyloženou šanci si zkraje zápasu nevytvořilo.Ale šancí rozhodně nejde nazvat gól,jaký jsme inkasovali - v 10.minutě rozehrávali hosté na půlící čáře míč.Louňovský obránce napálil na na naší branku vysoký oblouček (zřejmě šlo o centr) a M.Ježek si vybral hodně slabou chvilku,když míč podběhl a ten tak skončil k překvapení všech za jeho zády - 0:1!Naše mužstvo tento hloupý gól jakoby opařil,pět minut to vypadalo že nikdo neví co má hrát.A hosté toho mohli využít,naštěstí v dobré pozici pálící útočník jen "vytloukl bloky" našemu obránci .Pak už se přeci jen naše mužstvo dostávalo do hry,důkazem toho byla akce,na jejímž konci byl L.Buchal,který si pohrál s obráncem,ale bohužel jeho střela skončila na tyči.Kovou konstrukci orazítkoval i za několik minut z přímého kopu M.Peška...Ve druhém poločase bylo nadále naše mužstvo lepší,ale bohužel scházela finální fáze.Do hry pak čím dál častěji začal zasahovat nepřesný rozhodčí,který  poté ze zápasu udělal opravdový guláš(nutno podotknout,že hru "mastil" na obě strany). Zdárně mu sekundoval i hostující pomezní,který na lajně vyřvával,že naše hráče prostě za jejich obránce nepustí a hlavní pískal opravdu i nesmyslně signalované ofsajdy.To se samozřejmě přeneslo i na hráče a na hřišti se přitvrdilo.To ovšem našemu týmu rozhodně nevyhovovalo,protože hra se kouskovala (i díky neznalostem rozhodčího,který asi neví,že ve fotbale existuje i termín,kterému se říká výhoda...).I tak jsme se ale dokázali dostat do šancí a v 75.minutě konečně jednu proměnili - na centr do vápna si naběhl M.Spurný,jeho hlavičku brankář kryl,ale míč neudržel a náš kapitán ho doklepl do branky -1:1!Prakticky hned po rozehrání zajel J.Jaroš do hostujícího útočníka a viděl žlutou kartu,s čímž zřejmě nebyl spokojen jeden z louňovských hráčů a vyčinil rozhodčímu.Ten mu na oplátku ukázal také kartónek,ovšem barvy červené a před naším mužstvem se vyrýsovala celkem nadějná přesilovka.Přestože jsme Louňovice zamkli na jejich polovině a vytvořili si i celkem dost šancí,hosté hrající v deseti i s pomocí jejich náhradního jedenáctého hráče na lajně s praporkem ,odolávali.Asi největší šanci nevyužil v 85.minutě P.Havel,když brankářem vyražený míč nedokázal dorazit do branky a pálil těsně nad. Nespokojenost našich hráčů s výsledkem,ale hlavně s pískáním rozhodčího vyústila v červenou kartu i na naší straně,za protesty se poroučel i M.Peška.

Rozhodčí: Kubík

Branky: 75.M.Spurný

Sestava: M.Ježek - P.Setnička, R.Jiráček ,J.Řezníček, J.Urban - J. Kolář, M.Spurný, M.Peška# 85.min, P.Brabenec - L.Buchal , P.Jiráček

Střídání: 50.minuta P.Havel za P.Brabence,55. J.Jaroš# za L.Buchala

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Donaldufl - методы бурения скважин

Здравствуйте дамы и господа
Гарантия на скважину и систему водоснабжения Компания “БурТехСервис” предоставляет следующие гарантии на выполненные работы:
Бурение скважины:
Гарантию сроком на 5 лет

Обустройство скважины:
Гарантию сроком на 12 месяцев

Монтаж канализации:
Гарантию сроком на 12 месяцев

Таким образом, по окончанию выполненных работ вы получаете настоящие гарантии от компании “БурТехСервис”.

burenie-skvazhin-garantiya
Гарантийные случаи по скважине:
Появление в воде глины, песка;
Отсутствие воды в скважине.
Не являются гарантийными случаями:
Наличие посторонних предметов в скважине после сдачи ее заказчику;
Самостоятельное несогласованное изменение конструкции скважины;
Изменение химического состава воды в водоносном горизонте;
Несогласованное внесение изменений в электрическую схему подключения водоподъемного оборудования;
Несогласованное внесение изменений в настройках инженерного оборудования;
Резкое понижение статического и динамического уровня воды в скважине.
Бурение скважины на воду с последующим ее обустройством с гарантией от “БурТехСервис” это возможность иметь чистую воду у себя на участке долгие годы!

Irvinoptib - Найдём покупателей ваших конкурентов

Добрый день, коллега!

Хотите узнать Всех контрагентов Ваших конкурентов?!
Мы вам в этом поможем. Напишите нам по контактам ниже и получите информацию о том Кто, Что, Когда и по какой Цене покупал или продавал конкурирующей компании.
Тем самым вы открываете для себя уникальную возможность сделать более выгодное предложение своим будущим контрагентам или получить лучшего Поставщика.

Наглядный пример отправим по запросу.

На эту почту отвечать не нужно.
Пишите по контактам ниже:

Email: konsaltplus24@gmail.com
Telegram: @Consalting24

P.S.: Увеличьте свои продажи за счёт информации о контрагентах ваших конкурентов!

StephenCob - MY STORY

This is a story based off of one of my friends and I. He is my best friend in the entire world. I wouldnt trade what we have for anything.
Adam is my best friend. He is about 63 and is kind of tan considering its always cold here. Hes skinny but has a lot of muscle. He is the star player on our schools basketball and baseball teams. He is so super nice to everyone and is very smart. Hes in a lot of my classes. Hes kind of shy and quiet too.
https://www.tumblr.com/blog/view/somatognosis3987657

Leroyglump - Gray Rock

I just dont understand what happened? Jax spoke to Tyler as they rode in the front of the bus on their way back to gray rock. They continued the discussion as the boys complained about not getting to see the girls and such. The whole bus ride back was noisy. As the bus pulled into the parking lot and the cadets made their way back to the dorms Jax and Tyler made their way to the armory to check in their weapons. Jax spoke as they walked I know you dont agree with all the behind the scenes stuff he motioned with his fingers as if quoting. But I also have seen how you look and act around that cadet…whats his name…max.
https://www.tumblr.com/blog/view/icnpiste7109297

ChesterWaf - Caravan of love

God I need a cigarette! I gasped as I collapsed, exhausted, at the top of the small mountain my team had just hiked up in the Lake District.
Youre supposed to be setting us a good example. Khalid laughed as he flopped down next to me quickly followed by his two schoolmates.
Fu…To Hell with that! I laughed, I deserve one after a walk like that.
Still laughing at me puffing and panting the boys whispered something, then Khalid turned to me and asked nervously; Do you really want a smoke?
https://www.tumblr.com/blog/view/siserary933043

Stephenboype - Turning His Angel Into A Slut

I tried so hard to remember what had gotten me here.Could it have happened that first night in the movie theatre?Could it have been when he was fucking me?Could it have been in the theatre today?These are all questions that went through my head.
The first night we went to the movies turned out to be a most memorable one.My Daddy wanted a blow job.He didnt care who was around, or if they saw, he only wanted to release and release he did.He unzipped his pants and pulled them down away from his cock then took his hand and wrapped it around the back of my neck.
https://www.tumblr.com/blog/view/quidity5190842

Georgeraict - Bright and Early

Anya lay on her bed, staring at the ceiling of her moderately-sized dorm room. Her digital alarm clocks LCD display burned a crisp 4:05 AM in the darkness. In two hours and a half she would have to go to class. Her music player was still operating, singing out Pink Floyds later, more ambient sounds. In her head, she went over all the homework she had and every project due withing the next three weeks. Everything was according to schedule. She continued to stare, thinking about how she would make the most of the first weekend her roommate, Tara, was gone.
https://www.tumblr.com/blog/view/arthur324017668

Jesusnew - First gay experience

My dad and I had always been close in what some people would call an odd way. My mom passed away when I was 3 so dad basically raised me by himself. Growing up we did everything together. Cuddled (sometimes he would be naked) and watched sports, went to games, he would give me baths, and some other stuff. But as I got older I noticed how dad would start to look at me more and more and for longer amounts of time.
https://www.tumblr.com/blog/view/hodgepodge509388

Philiptoron - 10211 https://sexlaguna-m.ru/ 10098

10165 https://1sex24sex.com 10230

Michaelwex - Sexy story

Its hard to pinpoint exactly when it dawned upon me for the first time, but I think it was as I was relaxing in the hot tub room with Melia after I had fucked her for the first time. The realization hit me; I was essentially a god here in this primitive age of 2015. And, if I were to confine my time travels to the past from 2015, nothing could stop me from doing as I wanted. I had three beautiful women with me on board my all powerful craft, time was on my side- the technology given to me by the Jogany meant that I would not age for a couple of thousand years.
https://www.tumblr.com/blog/view/bigdip2373236

Williamlem - Seductive Spin Class

My 4 p.m. Timberlake spin class is about to start and all I can think about is the path my life has taken. I, Benjamin, a once bad-boy with a fetish for bees used to brothel hop and go to matinees alone to use only the most buttery of popcorn to relieve myself in times when my flesh light was stolen. It wasnt until I hit rock bottom half way through what I thought was flight of the bumblebees, when I realized I was masturbating to Akeelah and the Bee and tearing up along with Laurence Fishburne as Akeelah correctly spells logorrhea, when I decided to turn my life around. Trading matinees for daily spin classes, I have devoted my life to healthy eating, exercise and the LA lifestyle. Although my life is now back on track I cant help but have cravings for large breasts, dripping pussies, and holding my cock watching it blow with the force of one thousand fire hydrants – now thats some good shit.
https://www.tumblr.com/blog/view/richterscales3652134

Charlesagrit - Job Opportunity

This is my first story hoped you like reading it as much as I enjoyed writing it. I appreciate any compliments and/or tips. Tell me if you want me to continue this story. Thanks <3
Every day was different when working at the police station, but Carol was still taken aback by what she discovered when she walked into work. She was surprised when she walked into the main area to be greeted by the chief inspector Stan, who was standing next to a woman of early 30s, wearing a red latex outfit that showed an ample amount of her cleavage, which Carol could only guess was DD.
https://www.tumblr.com/blog/view/shadowhunter4015311

Gregorydix - El Torero

The air conditioner on my old Honda Prelude had died along with the radio, and now I was soaking in the last breaths of the cold air. Just before the temperature in that hot box became unbearable, a pale girl on a bicycle appeared, my salvation.
Jesus Tabitha, you said youd be home 2 hours ago. Im gonna need a jump now, I complained as I slammed my car door. Well, the skinny red head started, locking her pink mountain bike to the rack, that is what youre here for isnt it? I gave only an amiable smile as the double entendre wouldnt dawn on me for another moment. Well where the heck have you been?
https://www.tumblr.com/blog/view/tqmedius8963302

Donaldreods - Different Dads, Different Daughters

The next morning Ryan woke to the definite sensation of something warm, wet, and wrapped around his hard and throbbingcock. Peeking under the covers his curiosity was rewarded with the deliriously sexy sight of Patty sucking him while she was in a state of pleasure and happiness. Mind you, if hed taken the time to look, he could have figured it out by the up and down motion of the covers, or by the air movement that her bobbing created. But just that lustful sight was worth the effort of his exploration.
https://www.tumblr.com/blog/view/peripteral5773988

AndrewKaw - Friendly Foursome

Marcia and Ted were into their favorite bar on a Friday night, drinking and dancing to a local rock band.Two of their friends, Larry and Joan, walked in and joined them.The two couples drank well into the night and when the bar closed down, Marcia and Ted suggested that they continue the party at their house.
Ted turned on more rock music at the house and asked if Larry and Joan would like to smoke some weed to keep the party going.The four of them sat around and got high and eventually, the topic of conversation turned to sex.
https://www.tumblr.com/blog/view/richterscales9135307

Larryjinty - My Sexual Awakening

I am Mike, 16, I do the normal things a teenage guy does, video games, hanging out with friends, sports, no girl friend fanaticize about sex.And noI have not really been on a date yet. I guess you could classify me as a jock, just not the baseball, football or basketball type. I did like cross country and really liked the long distance runs we had to do.Most of the other guys on the team hated running anything over 6 or 8 miles. Me, I felt I was just getting started at 6. It didnt matter if it was spring or winter season. It was just great to be outside. So I was definitely in shape but not muscular.
https://www.tumblr.com/blog/view/nemeanlion5123902

ArthurDruri - Henriet.Shom@gmx.com.tr

My name is Rudy and my homie Max has this banging sister, her names Sarah. Shes about 411 with big ol jugs for breast and and a decent sized ass. When she really started catching my attention was when I got expelled and had to go to a charter school. Her parents had agreed for me to be dropped off at theyre house in the mornings so I can walk to school from there I spent about 1 hour there every morning. But sometimes Sarah would open the door for me. And shed always be in her pajamas without a bra and some tight shorts that showed half her ass.
https://www.tumblr.com/blog/view/blya21703259

JeffreyHix - THE WHORE

Now Open For Business
When I went to work on Brendas garden one morning there was a strange car in the driveway. This was a car I had seen somewhere before. I put it out of my mind and went about my chores weeding a flowerbed.As usual I was wearing my special ‘gardeners uniform, a pair of cut off jeans, no shirt just the shorts. I wore no underwear either because that was the way my ‘client wanted me.
https://www.tumblr.com/blog/view/guardiang1428563

AngelHer - Summer Time

Well as I was checking out the bank lines and waiting for Mark to return I reflected on just what had happened.I would have never imagined the feelings I had at that moment.I didnt know if I was gay or what but I couldnt deny that what me and Mark had done was probably the greatest thing I have ever done in my short life.As I sat there nursing my beer I relived the feeling of Marks cock in my mouth, hard yet velvety at the same time.And then the way Mark took me in the ass for the first time of my life.What ever happened next I knew that this would always be a time that I would remember for the rest of my life.
https://www.tumblr.com/blog/view/sloven5905115

SergioPhevy - Jolene felt a burning sensation

Jolene felt a burning sensation directly above her left nipple.It was a quick heat followed by a dull throb.It moved across her chest and ended just above her right nipple.She knew better than to cry out, or make any noise more than a low moan.
https://www.tumblr.com/blog/view/pigeoncatcher2247273 


Poslední fotografieFCSV na Facebooku


Informace pro hráčeMail list


Archiv

Kalendář
<< červen >>
<< 2021 >>
Po Út St Čt So Ne
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        


Statistiky

Online: 14
Celkem: 717143
Měsíc: 18738
Den: 626